Sąd Najwyższy uchylił korzystne dla frankowiczów wyroki i sugeruje zastosowanie kursu średniego NBP dla przeliczenia CHF, czy należy się obawiać zmiany linii orzeczniczej?

Sąd Najwyższy na swojej stronie opublikował komunikat dotyczący 3 wyroków wydanych 19 września 2023 roku (sygnatury: II CSKP 1110/22, II CSKP 1495/22, II CSKP 1627/22).
W tych wyrokach Sąd Najwyższy, w tym samym składzie (SSN Dariusz Pawłyszcze, SSN Romuald Dalewski, SSN Jarosław Sobutka) uchylił korzystne dla kredytobiorców frankowych orzeczenia Sądów Apelacyjnych. Przekazał sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd Apelacyjny, z wytycznymi, że rozliczenie kredytobiorcy z bankiem w miejsce kursów franka szwajcarskiego (CHF) ustalanych przez bank, może znaleźć zastosowanie kurs średni NBP, będący jego zdaniem niejako zwyczajowym sposobem rozliczeń w Polsce. Pojawia się pytanie, czy wyroki te prognozują zmianę w dotychczasowej prokonumenckiej linii orzeczniczej. Taka obawa jest wyolbrzymiona, a wyroki te należy oceniać jako eksces orzeczniczy, który nie powinien się powtarzać. W przeważającej liczbie orzeczeń Sąd Najwyższy staje po stronie konsumenta i wydaje wyroki zgodnie z orzecznictwem TSUE. W tych konkretnych przypadkach sprawy również nie muszą się zakończyć niekorzystnymi wyrokami dla konsumentów. Sąd Apelacyjny może się bowiem zwrócić do TSUE z dodatkowymi pytaniami prejudycjalnymi, czy sugerowany przez Sąd Najwyższy sposób rozliczenia jest zgodny z prawem europejskim, w tym przede wszystkim Dyrektywą 93/13. Zatem o zmianę kierunku orzeczniczego nie należy się obawiać.